Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Sprzedaż przez gminę rzeczy uzyskanych w drodze spadku a VAT

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 6 października 2022
6f43bbbac91b50fdb271b885d100162be0b08748-xlarge

Czy gmina, dokonując odpłatnego zbycia przedmiotów użytku domowego, nabytych w drodze spadku, działa w charakterze podatnika VAT? Sprawdź, co na to sądy.

W świetle zasad prawa spadkowego gmina może nabyć spadek. Przy czym ani Skarb Państwa, ani gmina, nie mogą odrzucić spadku. W związku z tym w praktyce może pojawić się problem natury podatkowej. Otóż Gmina, realizując uprawnienia właścicielskie, zamierza zbyć nabyte składniki majątkowe i to nie w celu uzyskania dochodu, tylko w celu innego sposobu zagospodarowania składnika majątkowego.

W związku z tym pojawia się pytanie – czy gmina działa wówczas jako podatnik i tym samym prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

Gmina przekonywała, że nabyła składniki majątkowe bez jej woli, z mocy samego prawa, wyniku spadkobrania. Nie pozyskała więc mienia w konkretnym celu, tj. prowadzenia działalności gospodarczej, a samo nieodpłatne nabycie i jego posiadanie nie jest wystarczające do uznania, że ukonstytuowało ono działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

W sprawie chodziło o odpłatne zbycie przez Gminę nabytych w drodze spadkobrania ustawowego przedmiotów użytku domowego takich jak noszące ślady użytkowania pojedyncze filiżanki, talerze i inne przedmioty zastawy stołowej.

Przeczytaj także:

WSA w Gliwicach odwołał się do orzecznictwa TSUE, podnosząc że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności przez uprawnionego nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej, inaczej jest natomiast w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców.

W ocenie sądu przedmioty ruchome, takie jak opisane we wniosku, często drobne i używane, nabyte przez gminę w drodze ustawowego spadkobrania, od którego gmina nie może się uchylić, nie mogą być przypisane do działalności gospodarczej prowadzonej przez wnioskodawcę albowiem nie działa on w charakterze handlowca profesjonalnie zajmującego się nabywaniem i sprzedażą towarów, także używanych towarów.

Ponadto sama gmina stwierdza, że te składniki majątku posiada w swoim prywatnym majątku. Zaś żaden przepis dyrektywy nie zabrania podatnikowi VAT, który chce zachować część składnika majątku w swoim majątku prywatnym, na wyłączenie tej części z systemu VAT.

Zdaniem WSA, Gmina nie wybiera towarów nabywanych celem pozyskania większych dochodów, ale wręcz odwrotnie - jest niejako "przymuszona" normą prawną do nabycia rzeczy, więc nie nabywa towarów celem odsprzedaży, nie angażuje środków tak jak przedsiębiorca.

Stąd gmina dokonując czynności zbywania przedmiotów użytku domowego takich jak noszące ślady użytkowania pojedyncze filiżanki, talerze i inne przedmioty – ruchomości nabyte w drodze spadkobrania ustawowego, nie działa jako podatnik podatku od towarów i usług bowiem nie prowadzi działalności gospodarczej w tym zakresie, chociaż sprzedaży dokonuje jednocześnie jako organ władzy publicznej na podstawie umowy cywilnoprawnej. NSA oddalił skargę kasacyjną organu.  

Autor: Łukasz Matusiakiewicz
Źródło:

Wyrok NSA z 16 marca 2022 r., I FSK 1413/19 oraz wyrok WSA w Gliwicach z 11 kwietnia 2019 r., III SA/Gl 1277/18.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
gminaspadek

Nr 223 - Kwiecień/Maj 2024 r.

Nr 223 - Kwiecień/Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej