Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

100% odliczenie VAT z faktur na przebudowę placu targowego

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 3 marca 2022
100% odliczenie VAT z faktur na przebudowę placu targowego

W jednej z interpretacji dyrektor KIS odniósł się do zagadnienia odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących wydatki poniesione na przebudowę placu targowego. Sprawdź najnowsze stanowisko fikusa odnośnie do odliczenia VAT z faktur na przebudowę placu targowego

Gmina miała bowiem wątpliwości co dozakresu prawa do odliczenia VAT w związku z prowadzoną inwestycją. Jej przedmiotem było zaś wykonanie nawierzchni utwardzonych, miejsc handlowych, miejsc postojowych, utworzenie wewnętrznych ciągów komunikacyjnych odwodnienie, oświetlenie, monitoring, ogrodzenie, zakup namiotów (pawilonów) zabezpieczających miejsca handlowe przed opadami oraz zakup kontenera do inspekcji sanitarnej. Przebudowa targowiska prowadzona była przez Gminę z zamiarem wykorzystania targowiska do czynności opodatkowanych.

Na przebudowanym placu targowym prowadzona jest działalność. Polega ona na udostępnianiu odpłatnie miejsc handlowych podmiotom zajmującym się handlem. Po zakończeniu inwestycji gmina wprowadziła opłaty pobierane na podstawie umów cywilnoprawnych. Każda osoba handlująca na terenie targowiska obowiązana jest do uiszczenia czynszu za wynajem miejsca handlowego.

Gmina wprowadziła także dodatkowo płatną opcję rezerwacji miejsca handlowego. Rozłożenie pawilonu także podlega odrębnej opłacie. Dodatkowo na targowisku pobierana jest opłata targowa od handlujących o charakterze daniny publicznej.

100% odliczenie VAT z faktur na przebudowę placu targowego

I tu pojawia się też pewien problem, bo gminy wykonują zadania własne obejmujące sprawy targowisk i hal targowych na podstawie ustawy o samorządzie gminnym.

Zwykle w ocenie gmin, plac targowy jest wykorzystywany wyłącznie do wykonywania działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem VAT.

Organy podatkowe nie zawsze zgadzają się z takim stanowiskiem. Tym razem jednak było inaczej. Przy czym dyrektor KIS wydał interpretację po ponownym rozstrzygnięciu sprawy w wyniku orzeczenia WSA w Rzeszowie z 17 grudnia 2019 r., sygn. akt I SA/Rz 842/19 oraz NSA z 4 lutego 2021 r., sygn. akt I FSK 523/20.

W orzecznictwie zauważa się zaś, że gmina wykorzystuje targowisko jedynie na cele prowadzonej działalności gospodarczej (wynajem lub udostępnienie miejsca handlowego za opłatę rezerwacyjną na podstawie zawieranych umów cywilnoprawnych).

Okoliczność pobierania przez gminę opłaty targowej nie powinna przy tym prowadzić do ograniczenia zakresu prawa do odliczenia.

Sądy dostrzegają bowiem, że:

  • jednostka samorządu terytorialnego może wykonywać zadania własne w ramach działalności gospodarczej,
  • przebudowa targowiska i udostępnienie go mieszkańcom oraz osobom prowadzącym handel, od których pobierane są opłaty targowe i rezerwacyjne, następują w ramach prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego działalności gospodarczej, chociaż przedsięwzięcie to mieści się także w sferze działań publicznoprawnych mających na celu zaspokojenie zbiorowych potrzeb wspólnoty,
  • pobór opłaty targowej od podmiotów prowadzących sprzedaż na targowisku nie stanowi wykorzystywania przez gminy targowiska na cele inne niż działalność gospodarcza,
  • brak jest tym samym podstaw do zastosowania przepisu art. 86 ust. 2a ustawy o VAT (o konieczności odliczenia VAT z zastosowaniem prewspółczynnika).
Autor: Łukasz Matusiakiewicz
Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora KIS z 13 września 2021 r., 0112-KDIL4.4012.365.2019.10.MB

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym
Słowa kluczowe:
100% odliczenie VAT

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej