Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Procesowe konsekwencje rezygnacji wszystkich członków zarządu spółki z o.o. w postępowaniu podatkowym

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Dodano: 7 lipca 2022
paragraf - tonący

Niekiedy zdarza się w postępowaniu podatkowym – przykładowo prowadzonym w gminie dotyczącym podatku od nieruchomości, że wszyscy członkowie zarządu spółki z o.o., zrezygnowali z funkcji? Jakie są praktyczne konsekwencje takiej sytuacji?

W takiej sytuacji mamy do czynienia z brakiem w zarządzie spółki. Zgodnie z art. 138m Ordynacji podatkowej:

1) w przypadku niemożności wszczęcia postępowania lub prowadzenia postępowania wobec osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej z powodu braku powołanych do tego organów lub niemożności ustalenia adresu siedziby, miejsca prowadzenia działalności lub miejsca zamieszkania osób upoważnionych do reprezentowania jej spraw, organ podatkowy wyznacza dla tej osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej tymczasowego pełnomocnika szczególnego upoważnionego do działania do czasu wyznaczenia kuratora przez sąd,

2) tymczasowym pełnomocnikiem szczególnym jest adwokat, radca prawny lub doradca podatkowy.

Procesowe konsekwencje rezygnacji wszystkich członków zarządu

Stosownie do art. 138n Ordynacji:

1) o wyznaczenie doradcy podatkowego jako tymczasowego pełnomocnika szczególnego organ podatkowy zwraca się do Krajowej Rady Doradców Podatkowych; jeżeli doradca podatkowy ustanowiony w ten sposób ma podjąć czynności poza siedzibą organu podatkowego, Krajowa Rada Doradców Podatkowych, na wniosek ustanowionego doradcy podatkowego, wyznaczy w razie potrzeby doradcę podatkowego z innej miejscowości,

2) o wyznaczenie adwokata lub radcy prawnego jako tymczasowego pełnomocnika szczególnego organ podatkowy zwraca się do okręgowej rady adwokackiej lub okręgowej izby radców prawnych właściwej dla siedziby organu podatkowego; jeżeli adwokat lub radca prawny ustanowiony w ten sposób ma podjąć czynności poza siedzibą organu podatkowego, Naczelna Rada Adwokacka lub Krajowa Rada Radców Prawnych, na wniosek ustanowionego adwokata lub radcy prawnego, wyznaczy w razie potrzeby adwokata lub radcę prawnego z innej miejscowości.

Przy czym jest to tylko pełnomocnik tymczasowy. Zasadą jest bowiem to, że jeżeli osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej nie może prowadzić swoich spraw wskutek braku powołanych do tego organów, organ podatkowy składa do sądu wniosek o ustanowienie kuratora.

Również z przepisów prawa cywilnego wynika, że jeżeli osoba prawna nie może być reprezentowana lub prowadzić swoich spraw ze względu na brak organu albo brak w składzie organu uprawnionego do jej reprezentowania, sąd ustanawia dla niej kuratora. Kurator podlega nadzorowi sądu, który go ustanowił.

Do czasu powołania albo uzupełnienia składu organu albo ustanowienia likwidatora – kurator reprezentuje osobę prawną oraz prowadzi jej sprawy w granicach określonych w zaświadczeniu sądu. Nadto – kuratora wyznaczonego przez sąd na wniosek organu podatkowego uznaje się za pełnomocnika ogólnego strony w sprawach podatkowych.

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

Autor: Łukasz Matusiakiewicz

radca prawny specjalizującym się w prawie podatkowym i administracyjnym

Nr 223 - Kwiecień/Maj 2024 r.

Nr 223 - Kwiecień/Maj 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej