Załóż konto testowe
Dostęp na . 48h . za darmo!

Możesz ubiegać się o dofinansowanie na rozwój oferty klastrów dla firm w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki

Agnieszka Szuszakiewicz-Idziaszek

Autor: Agnieszka Szuszakiewicz-Idziaszek

Dodano: 2 czerwca 2023
 środki finansowe dla samorządów w 2022 roku

Jak wygląda procedura składania wniosku w ramach Działania Rozwój oferty klastrów dla firm z Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki? Czy można już składać wnioski?

Został ogłoszony nabór wniosków, który będzie trwać od 30.05.2023 r. do 30.08.2023 r. (w ostatnim dniu naboru do godz. 16.00.). O dofinansowanie projektów w ramach naboru mogą ubiegać się podmioty pełniące rolę koordynatora Krajowego Klastra Kluczowego albo koordynatora ponadregionalnego klastra wzrostowego.

Instytucja Pośrednicząca (IP) organizuje nabór wniosków, aby wybrać do dofinansowania projekty, które najbardziej przyczynią się do osiągnięcia:

  1. celów FENG oraz celu Priorytetu 2, którym jest rozwijanie i wzmacnianie zdolności badawczych i innowacyjnych oraz wykorzystywanie zaawansowanych technologii oraz
  2. celu działania, którym jest wzmocnienie potencjału oraz profesjonalizacji działalności koordynatorów Krajowych Klastrów Kluczowych oraz ponadregionalnych klastrów wzrostowych, w szczególności poprzez rozwój innowacyjnej oferty usługowej dla przedsiębiorstw w zakresie B+R+I i internacjonalizacji oraz udział w międzynarodowych partnerstwach, jak i usług transferu wiedzy i dobrych praktyk w klastrze.
Zapamiętaj!

Jako wnioskodawca musisz złożyć wniosek wyłącznie w lokalnym systemie informatycznym (https://lsi.parp.gov.pl/) w określonym terminie.

Złóż wniosek w języku polskim

Wniosek o dofinansowanie powinien zostać sporządzony w języku polskim z wyjątkiem zastosowania obcojęzycznych nazw własnych lub pojedynczych wyrażeń w języku obcym. Dokumenty sporządzone w języku obcym powinny zostać przetłumaczone na język polski przez
tłumacza przysięgłego.

Zwróć uwagę na załączniki

Masz obowiązek wypełnić wniosek zgodnie z Instrukcją wypełniania wniosku udostępnioną na stronie naboru, stanowiącą załącznik nr 6 do Regulaminu wyboru projektu. Integralną częścią wniosku są załączniki, o których mowa w Instrukcji wypełniania wniosku.

Jeśli otrzymasz potwierdzenie, nie wprowadzisz zmian

Po złożeniu wniosku otrzymasz potwierdzenie jego złożenia wraz z nadanym mu
numerem i datą, wygenerowane przez lokalny system informatyczny (lSI). Po otrzymaniu potwierdzenia nie będziesz mógł wprowadzić żadnych zmian we wniosku za wyjątkiem sytuacji opisanych w § 6 Ocena projektów.

Zapamiętaj!

Załączniki musisz złożyć za pośrednictwem LSI.Jako wnioskodawca, w ramach naboru możesz złożyć tylko jeden wniosek.

Jeśli będziesz chciał wycofać wniosek

Możesz wycofać wniosek do momentu zawarcia umowy o dofinansowanie. W takim przypadku  wycofujesz wniosek w LSI oraz załączasz w LSI skan pisma o wycofaniu wniosku podpisanego zgodnie z zasadami reprezentacji wnioskodawcy. Status wniosku na „wycofany” zmienia się po potwierdzeniu wycofania przez IP.

Jeżeli zostaną stwierdzone błędy w funkcjonowaniu LSI

W przypadku stwierdzenia błędów związanych z funkcjonowaniem LSI, powinieneś w terminie naboru wniosków dokonać zgłoszenia błędów za pomocą formularza dostępnego w LSI. W przypadku awarii formularza musisz skontaktować się z IP za pośrednictwem formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie naboru.

Ważny adres poczty elektronicznej

Instytucja pośrednicząca kieruje całość korespondencji dotyczącej przyjętego zgłoszenia błędu, w tym wynik rozpatrzenia zgłoszenia błędu na adres poczty elektronicznej wskazany przez Ciebie w zgłoszeniu błędu.

Rozpatrzenie zgłoszenia

IP może pozytywnie rozpatrzyć zgłoszenie przez Ciebie błędu jedynie, gdy jest on
związany z wadliwym funkcjonowaniem LSI i leży po stronie IP, a nie po Twojej.

Stosuj się do komunikatów

Jeśli wystąpią długotrwałe problemy techniczne uniemożliwiające składanie wniosków za
pomocą LSI, stosuj się do komunikatów na stronie naboru. IP zastrzega sobie możliwość wprowadzenia przerw w funkcjonowaniu LSI niezbędnych do wykonania czynności konserwacyjnych/serwisowych związanych z prawidłowym jego funkcjonowaniem. W takiej sytuacji na stronie naboru każdorazowo będzie publikowana informacja o sposobie komunikowania oraz trybie obsługi zgłoszeń.

Sprawdź jak przebiega komunikacja Instytucji pośredniczącej z wnioskodawcą

Złożenie wniosku oznacza, że akceptujesz zasady określone w RWP oraz jest świadomy skutków niezachowania wskazanej w RWP formy komunikacji.

Jeżeli regulamin nie wskazuje inaczej, komunikacja pomiędzy IP a Tobą odbywa się w formie elektronicznej za pośrednictwem LSI oraz adresów poczty elektronicznej wskazanych przez Ciebie. W przypadku, gdy z powodów technicznych komunikacja w formie elektronicznej nie jest możliwa, IP wskaże w komunikacie na stronie naboru inny sposób komunikacji z Tobą.

O wyniku oceny zostaniesz poinformowany

Informacja o zatwierdzonym wyniku oceny projektu doręczana jest w formie pisemnej albo
elektronicznej za pośrednictwem skrzynki e-PUAP.

Sprawdź Twoje obowiązki jako wnioskodawcy

Jako wnioskodawca masz obowiązek:

  1. wskazać adres poczty elektronicznej:

- właściciela konta LSI oraz

- we wniosku w sekcji „Informacje o wnioskodawcy”, „Adres korespondencyjny”,
„Osoba do kontaktu”, zapewniający skuteczną komunikację z IP,

  1. w przypadku zmiany ww. adresów poczty elektronicznej – poinformować o zmianie za pośrednictwem formularza kontaktowego udostępnionego w LSI.
    Do czasu poinformowania o zmianie adresów poczty elektronicznej korespondencję wysłaną na dotychczasowe adresy poczty elektronicznej uważa się za skutecznie doręczoną,
  2. na bieżąco monitorować wniosek w LSI.

Pytania o warunki naboru możesz kierować:

  1. za pośrednictwem formularza kontaktowego dostępnego na stronie naboru,
  2.  na adres poczty elektronicznej: [email protected],
  3. telefonicznie.

Instytucja pośrednicząca zamieści najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi w formie FAQ na stronie naboru.

Jeśli chcesz właściwie złożyć wniosek o dofinansowanie, na rozwój oferty klastrów dla firm w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki, postępuj zgodnie ze wskazówkami:

Krok 1. Przygotuj rzetelnie wniosek zgodnie z instrukcją wypełniania wniosku.

Krok 2. Pamiętaj o załącznikach do wniosku.

Krok 3. Wniosek wypełnij w języku polskim.

Krok 4. Złóż wniosek w lokalnym systemie informatycznym w wymaganym terminie.

Krok 5. Sprawdź potwierdzenie wysłania wniosku.

Krok 6. Jeśli wystąpią długotrwałe problemy techniczne uniemożliwiające składanie wniosków
               za pomocą LSI, stosuj się do komunikatów.

Krok 7. Poczekaj na wiadomość o wyniku oceny.

Autor: Agnieszka Szuszakiewicz-Idziaszek
Agnieszka Szuszakiewicz-Idziaszek

Autor: Agnieszka Szuszakiewicz-Idziaszek

adiunkt na Wydziale Ekonomicznym Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim, specjalizuje się w tematyce funduszy unijnych, ma ukończone trzy kierunki studiów podyplomowych z zakresu: integracji europejskiej, zarządzania funduszami europejskimi oraz doradztwa zawodowego

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.

Nr 222 - Kwiecień 2024 r.
Dostępny w wersji elektronicznej